1. až 7. august patrí Svetovému týždňu dojčenia

Dojčenie poskytuje  bez debaty množstvo benefitov nielen pre bábätká ale aj pre mamičky. Okrem toho, že zohráva veľmi dôležitú úlohu vo vývine  a jedinečnej výžive dieťaťa, je vynikajúcim nástrojom pre upokojenie či uspatie, pomáha prekonávať choroby, rozvíja mozog, ústnu dutinu a vytvára výnimočné prepojenie medzi matkou a dieťaťom.

Aj personál Pericentra – oddelenie neonatológie našej nemocnice sa neustále vzdeláva, aby mohol byť čerstvým mamičkám nápomocný v začiatkoch dojčenia ich bábätiek:

• Štyrikrát ročne na oddelení prebiehajú interné semináre týkajúce sa podpory dojčenia
  • 1 – 2krát ročne sa v spolupráci s vedením nemocnice konajú prednášky o podpore dojčenia, ktoré realizuje Inštitút pre podporu dojčenia
  • 1krát týždenne realizuje oddelenie pre hospitalizované mamičky prednášky týkajúce sa dojčenia – význam materského mlieka pre správny rozvoj novorodenca, podporu dojčenia, udržiavanie laktácie

Mamičkám s dojčením pomáhajú sestry, zdravotnícki asistenti i lekári. Zdravotnícky personál je im v akýchkoľvek otázkach či poskytnutí pomoci k dispozícii. Veríme, že v budúcnosti sa oddelenie rozšíri aj o pozíciu samostatnej laktačnej poradkyne, čo by určite opäť o niečo viac  podporilo dojčenie u mamičiek.

Ideálne je myslieť na dojčenie už pred pôrodom, čo znamená získať čo najviac  užitočných informácií. K dispozícii je dnes množstvo publikácií, videí, inštruktáží no i kurzov predpôrodnej prípravy.

V prešovskej nemocnici ponúkame mamičkám hneď 2 kurzy predpôrodnej prípravy (monoblok a stará pôrodnica). Jedna samostatná téma v rámci kurzov je venovaná aj samotnému dojčeniu. Určite sa oplatí vypočuť si naše kolegynky a naučiť sa za ich pomoci nácvik správnej techniky dojčenia.