3D plánovaná rekonštrukčná chirurgia je benefitom pre pacienta aj operatéra

Začiatkom tohto leta sa naši lekári lôžkovej ošetrovateľskej jednotky maxilofaciálnej chirurgie zúčastnili školenia v oblasti 3D plánovania rekonštrukčnej chirurgie v meste Leuven v Belgicku, kde mali možnosť zoznámiť sa ako prebieha 3D plánovanie na počítači. Školenie organizovala spoločnosť DePuy Synthes Johnson & Johnson v spolupráci so spoločnosťou Materialise. Tieto spoločnosti spolupracujú na výrobe individuálnych titánových dláh pre tvárovú oblasť aj pre ostatné časti tela.

„Už v minulosti sme využili túto možnosť spolupráce a dvoch pacientov sme operovali touto metódou. Účelom tohto školenia bolo bližšie sa oboznámiť s plánovaním a výrobou individuálnych titánových dláh, keďže v budúcnosti plánujeme portfólio rekonštrukčných výkonov rozšíriť,“ hovorí zástupca primára pre maxilofaciálnu chirurgiu MDDr. Róbert Macour, MBA.

Toto 3D plánovanie možno využiť v rámci rekonštrukcie tvárovej časti pri rozsiahlych chirurgických resekciách u onkologických pacientov, ale aj pri rekonštrukciách u poúrazových pacientov a u pacientov s vývinovými čeľustno-ortopedickými anomáliami, u ktorých sa realizujú ortognátne operačné postupy.

3D plánovanie síce predlžuje prípravu pred samotnou operáciou, ale naopak skracuje operačný čas, zjednodušuje operačný prístup a v niektorých prípadoch umožňuje operovať z intraorálneho prístupu (prístup cez ústnu dutinu) a to znamená, že pacient nebude mať viditeľnú jazvu na tvári.