Európsky deň laboratórií – 5. november 2024

Európsky deň laboratórií – 5. november 2024

5.november patrí oslave laboratórií v celej Európe. Radi by sme preto aj my vyzdvihli prácu našich laboratórnych pracovníkov, ľudí, ktorí sú skrytí za okienkom laboratória, nevidí ich pacient, a často ich nepozná ani lekár indikujúci laboratórne vyšetrenia.

Fakultná nemocnica J.A. Reimana má v súčasnosti jediné vlastné laboratórium, a to je pracovisko Krvnej banky, ktorého súčasťou sú imunohematologické laboratórium, hematologické laboratórium, laboratórium koagulácií a laboratórium rýchlej diagnostiky PCR. Za správne výsledky Vašich vyšetrení zodpovedajú 2 lekárky, 22 zdravotníckych laborantov, 2 sanitárky a jeden laboratórny diagnostik. Náš skvelý tím je tu pre Vás 24 hodín, 7 dní v týždni, je k dispozícii pre pacientov a kolegov- klinikov, ktorým pomáhame v diagnostických algoritmoch a terapeutických postupoch. Je dokázané, že až 75% rozhodnutí lekára je vykonaných na základe výsledkov laboratórnych vyšetrení.

KB bola vyčlenená 28.2.2005 z NTS SR a priradená k FNsP J.A. Reimana Prešov.
Obete úrazov a nehôd, ľudia podstupujúci operácie, pacienti s hematologickými chorobami, nádorovými chorobami krvi, onkologickí pacienti, mamičky po pôrode, novorodenci s hemolytickou chorobou novorodenca, … tí všetci potrebujú krv.
Úlohou krvnej banky je zabezpečiť spoľahlivú a bezpečnú hemoterapiu pre pacienta, čo najčerstvejšími transfúznymi liekmi, pri minimalizácii strát. Krvná banka je zodpovedná za objednávanie primeraného množstva a druhu transfúznych liekov a za ich racionálne využitie. Zabezpečuje komunikáciu medzi Národnou transfúznou službou SR a klinickými pracoviskami- oddeleniami FNsP J.A. Reimana. Venuje sa kontinuálnemu vzdelávaniu všetkých zdravotníckych zamestnancov nemocnice, ktorí sa podieľajú na procese podávania transfúznych liekov vo FNsP J.A. Reimana. Ročne spracujeme v našom imunohematologickom laboratóriu cca 11 500 vzoriek a vykonáme 59 000 vyšetrení.

Vďaka nášmu úsiliu sa nám podarilo od novembra 2020 rozšíriť portfólio dostupných transfúznych liekov pre našich pacientov o trombocyty z aferézy deleukotizované, patogénne inaktivované. Technológiou INTERCEPT Blood Systém sa deaktivuje široké spektrum vírusov, baktérií a parazitov, ako aj darcovských leukocytov účinkom amotosalénu v UVA žiarení. Majú expiráciu až 7 dní a sú alternatívou gama-žiarenia pre prevenciu reakcie štepu proti hostiteľovi, znižujú tiež riziko infekcie CMV u CMV séronegatívneho príjemcu transfúzie trombocytov.
Od apríla 2021 sme zabezpečili aj možnosť objednania COVID-19 rekonvalescentnej plazmy patogén inaktivovanej (CCP) od Národnej transfúznej služby SR za účelom terapie COVID-19 podľa protokolov schválených MZ SR.

Od 15. novembra 2018 bolo ku Krvnej banke priradené hematologické laboratórium.
V hematologickom laboratóriu ročne spracujeme cca 119 000 päťpopulačných krvných obrazov s 22 parametrami a 127 000 hemostazeologických vyšetrení, vyhotovíme a ofarbíme 1200 náterov periférnej krvi a 150 náterov kostnej drene, mikroskopicky vyhodnocujeme všetky nátery kostnej drene a cca 2/3 zhotovených náterov periférnej krvi.
Zlúčením laboratórií a inštaláciou plne automatizovaného analyzátora Erytra Eflexis pre imunohematológiu v KB od začiatku roka 2019 sme prešli na identifikáciu vzoriek cez čiarové kódy, čítanie žiadaniek cez skener a obojstrannú komunikáciu analyzátorov s laboratórnym informačným systémom, čo minimalizuje ľudskú chybu pri identifikácii pacienta. Naše skúseností s analyzátorom Erytra Eflexis vzhľadom k tomu, že sme boli prví na Slovensku, ktorí sme tento typ analyzátora začali užívať, sme prezentovali na celoslovenskom odbornom seminári pre pracoviská Imunohematologických laboratórií v Trenčíne v r. 2020.

Od januára 2021 sme znovu zaviedli vyšetrenie agregácie trombocytov. Vyšetrujeme turbidimetrickou metódou tzv. LTA (Light-transmission aggregometry), ktorá sa využíva pri skríningu vrodených trombocytopatií, získaných trombocytopatií, vyšetrujeme tiež spontánnu agregáciu trombocytov, agregáciu trombocytov po induktoroch: ADP, epinefrín, ristocetín, kolagén, kyselina arachidonová, vykonávame kontrolu účinnosti antiagreganej liečby (ANP, klopidogrel, tiklopidín), v rámci diferenciálnej diagnostiky trombofilných stavov ponúkame aj vyšetrenie na laboratórne potvrdenie syndrómu lepivých doštičiek (SPS).

Od 17.9.2021 poskytujeme rýchlu mPOCT diagnostiku ochorenia COVID-19, chrípky A a chrípky B na analyzátore cobas LIAT. Ide o kompaktnú, automatizovanú platformu real-time PCR, integruje automatickú purifikáciu vzorky, amplifikáciu nukleovej kyseliny a detekciu cieľovej sekvencie v biologických vzorkách ľudí s automatickou interpretáciou výsledku do 20 minút od vloženia vzorky do analyzátora, výsledky odosielame do IS COVID.

V spolupráci s oddelením chirurgie FNsP Prešov sme sa v rokoch 2021-2022 podieľali na štúdii 311 D-Plex. Išlo o fázu III, perspektívnej, nadnárodnej, multicentrickej, randomizovanej, kontrolovanej, dvojramennej, dvojito zaslepenej štúdie na posúdenie účinnosti a bezpečnosti D-PLEX podávaného súbežne so štandardnou starostlivosťou (SoC) v porovnaní s kontrolným ramenom liečeným SoC v prevencii incíznej infekcie po operácii brucha.

V júni 2023 bol zakúpený plne automatický tromboelastometer ROTEM® sigma, pracujúci na princípe rotačnej tromboelastografie. Slúži najmä pre akútnu diagnostiku a monitorovanie porúch hemostázy. Metóda poskytuje informácie o takmer všetkých významných koagulačných parametroch. Súčasne je detekovaná aktivita fibrinogénu a krvných doštičiek, aktivita ostatných koagulačných faktorov, vplyv inhibítorov (analýza heparínu) a stav fibrinolýzy.

Od novembra 2024 ponúkame po rokoch cytochemické vyšetrenie náterov kostnej drene (myeloperoxidáza, farbenie na železo), čo vedie k promptnejšej diferenciálnej diagnostike akútnych hemoblastóz a myelodysplastického syndrómu. S pribúdajúcim počtom pacientov liečených monoklonálnymi protilátkami (napr. daratumumabom), často už v prvej línii liečby, sme sa flexibilne prispôsobili špeciálnym postupom pri vykonávaní predtransfúznych vyšetrení, a urobili sme veľký pokrok od použitia dithiotreitolu, cez opracovanie erytrocytov DaraEx plus, až po opracovanie plazmy Grifols sCD38 činidlom. V imunohematologickom laboratóriu od novembra 2024 rozširujeme paletu vyšetrení u imunizovaných pacientov o špeciálne predtransfúzne vyšetrenia. Predchádzame tým odkladom plánovaných operačných výkonov v dôsledku nedostupnosti kompatibilných transfúznych liekov. K ešte bezpečnejšej hemoterapii sme prispeli vytvorením databázy imunizovaných pacientov so zápisom do LISu, a automatickým generovaním na žiadanku na krvný prípravok. Do LISu zapisujeme aj kompletne vyriešené transfúzne reakcie, čo pomáha manažovať ďalšiu hemoterapiu u týchto pacientov.

MUDr. Iveta Abošiová

Vedúca lekárka
Krvná banka a hematologické laboratórium

Deň otvorených dverí

V rámci dnešných osláv Európskeho dňa laboratórií kolektív Krvnej banky a Hematologického laboratória víta a pozýva ostatných zamestnancov prešovskej nemocnice na prehliadku svojich pracovných priestorov. Príležitosť nazrieť do zákulisia laboratórnej medicíny je ideálna na posilnenie spolupráce a vzájomné pochopenie.

Spolupráca s Fakultou zdravotníckych odborov – Katedra laboratórnych vyšetrovacích metód v zdravotníctve Prešovskej univerzity

Dnešnými oslavami ešte zďaleka nekončíme – spojili sme sa aj s Fakultou zdravotníckych odborov Prešovskej univerzity – Katedrou laboratórnych vyšetrovacích metód v zdravotníctve. V priestoroch ich laboratória poskytla budúcej generácii laboratórnych pracovníkov cenné rady MUDr. Hedviga Pivovarníková, EuSpLM doktorka, konzultantka a analytička našej nemocnice, ktorá je zároveň prezidentkou Slovenskej spoločnosti klinickej biochémie – SLS. 🧪✨