IX. ročník Školy Sklerózy multiplex s medzinárodnou účasťou

Štrbské Pleso, 12. – 14. september 2024 – V nádhernom prostredí Vysokých Tatier sa tento rok uskutočnil už IX. ročník Školy Sklerózy multiplex. Podujatie, známe pre svoju výnimočnú atmosféru a odbornú úroveň, sa konalo pod záštitou Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana Prešov a organizačne ho viedla MUDr. Anna Cvengrošová, námestníčka pre nechirurgické odbory a primárka oddelenia neurológie prešovskej nemocnice. Úvodné slová patrili riaditeľovi FNsP J. A. Reimana, MUDr. Jurajovi Smatanovi, MBA, MPH, ktorý  vyzdvihol prácu a úsilie všetkých zainteresovaných odborníkov.

Podujatie, ktoré spája odborníkov a vytvára priateľstvá

Hneď v prvý deň podujatia sme mali príležitosť rozprávať sa so zakladateľkou Školy Sklerózy multiplex doc. MUDr. Eleónorou Klímovou, CSc., univ. prof. PU v Prešove a MUDr. Annou Cvengrošovou, ktorá aktívne pokračuje v organizácii tohto podujatia. Obe odborníčky sa zhodujú v jednom – „Nie my sme si vybrali sklerózu multiplex, ale skleróza multiplex si vybrala nás.“ Docentka Klímová pripomína, že rok 1993 bol pre pacientov so SM prelomový. Vďaka množstvu získaných informácií a dát sa podarilo výrazne posunúť diagnostiku a liečbu tejto choroby. V roku  2004 navyše vznikla Sekcia sclerosis multiplex Slovenskej neurologickej spoločnosti, čo podnietilo aj vznik samotnej školy. „Prvý ročník bol veľmi úspešný a odvtedy sa podujatie koná pravidelne,“ vysvetľuje doc. Klímová.

Medzinárodná spolupráca a vzácne stretnutia

Jedným z najväčších prínosov podujatia je podľa doc. Klímovej a MUDr. Cvengrošovej možnosť stretnúť sa s odborníkmi z rôznych častí Slovenska, ale aj z okolitých krajín. V neformálnej a priateľskej atmosfére majú účastníci príležitosť vymieňať si najnovšie poznatky, diskutovať o nových trendoch v liečbe a zdieľať vlastné skúsenosti. „Za tie roky sa z nás stali nielen kolegovia, ale aj výborní priatelia. Táto dôvera a dobré vzťahy nám umožňujú efektívne spolupracovať,“ dodáva doc. Klímová.

Skleróza multiplex – choroba, ktorá nás posúva vpred

Skleróza multiplex (SM) patrí medzi chronické neurologické choroby s variabilným klinickým priebehom a náročnou diagnostikou. „Je to nekončiaca výzva,“ hovorí MUDr. Cvengrošová, ktorá sa špecializuje na liečbu SM pacientov. Hoci dnes ešte nedokážeme chorobu úplne vyliečiť, vďaka pokrokom vo výskume a novým terapeutickým možnostiam je možné výrazne spomaliť jej priebeh. „Kvalita života pacientov je dnes omnoho lepšia ako v minulosti, a to vďaka inovatívnym liečebným postupom, ktoré umožňujú pacientom viesť plnohodnotnejší život,“ vysvetľuje docentka Klímová.

Úspechy Neurologickej ambulancie pre SM

Docentka Klímová v roku 2005 založila ako prednostka Kliniky neurológie FZO PU v prešovskej nemocnici neurologickú ambulanciu pre sklerózu multiplex, ktorá dodnes poskytuje komplexnú diagnostiku a liečbu pacientom s demyelinizačnými ochoreniami. Ambulancia, ktorá dnes lieči okolo 400 pacientov, úzko spolupracuje s mnohými odbornými pracoviskami, vrátane magnetickej rezonancie a s ďalšími špecializovanými ambulanciami. Význam tejto ambulancie je neoceniteľný pre pacientov z celého severovýchodného Slovenska.

Škola SM – priestor pre pokrok a spoluprácu

Škola Sklerózy multiplex aj tento rok dokázala, že je dôležitou platformou pre zdieľanie najnovších vedeckých poznatkov a posilnenie medzinárodnej spolupráce. Vďaka podujatiu, ako je toto, môžeme očakávať ďalší pokrok v liečbe sklerózy multiplex, čoho konečným cieľom je zlepšiť kvalitu života pacientov trpiacich touto závažnou chorobou.