Letné horúčavy neuberajú na intenzite – na internej príjmovej ambulancii od začiatku augusta ošetrili viac ako 30 pacientov s kolapsovými stavmi.

Jednalo sa najčastejšie o kolapsy z dehydratácie pri nedostatočnom príjme tekutín v teplých dňoch, v kombinácii s užívaním liekov na zníženie krvného tlaku či pri teplotných stavoch pri zápalových ochoreniach. Niektoré stavy – najmä u starších ľudí – si vyžiadali krátkodobú hospitalizáciu, počas ktorej boli pacienti intenzívne rehydratovaní, liečené pridružené ochorenia a mnohí z nich boli odsledovaní prechodne aj na monitorovaných lôžkach.

Najmä u starších ľudí sa v dôsledku horúčav môžu zhoršovať a viac prejavovať príznaky iných ochorení, najmä kardiovaskulárneho systému.

Naši odborníci z kliniky geriatrie odporúčajú seniorom a ich príbuzným dbať najmä o pravidelný a dostatočný pitný režim. Z pohľadu hydratácie podľa odporúčaní ESPEN  by mala seniorka prijať 1, 6 litra tekutín za deň a senior 2 litre  tekutín za deň. V prípade horúčav je potrebné navýšiť príjem tekutín o 0,5  alebo 1l  za 24 hodín. Jednoduchým pravidlom, ktoré treba odporúčať pacientom, je nalievať si vodu vždy z jednej fľaše, kvôli  presnej  informácii o množstve tekutín. Je vhodné poradiť sa s ošetrujúcim lekárom, či  je potrebné alebo  možné  mierne upraviť liečbu v letných mesiacoch. Ak je senior zmätený, padá, alebo sa zhoršil stav mobility musíme myslieť i na to, že sa môže jednať o dehydratáciu , kedy je nutné odborné vyšetrenie.