Svetový deň farmaceutov – 25. september

Svetový deň farmaceutov si pripomíname každoročne 25. septembra od roku 2009; tento deň bol vybraný na počesť založenia  Medzinárodnej farmaceutickej  federácie 25.9.1912 v Haagu.

Farmaceut – lekárnik je vysoko kvalifikovaný a dôveryhodný odborník na lieky. Zabezpečuje lekárenskú zdravotnú starostlivosť, ktorej  účelom je poskytovať pacientovi optimálnu farmakoterapiu s čo najväčším benefitom pre jeho zdravie a kvalitu života.

Práve farmaceuti Nemocničnej lekárne FNsP J.A.Reimana zohrávajú kľúčovú úlohu v starostlivosti o ambulantných a hospitalizovaných pacientov , zabezpečujú lieky, dietetické potraviny, zdravotnícke  pomôcky, špeciálny zdravotnícky materiál, vykonávajú kontrolu a uchovávanie liekova zdravotníckych pomôcok, poskytujú farmaceutické  a klinicko-farmaceutické  informácie, podieľajú  sa na  riešení  problémov súvisiacich s používaním liekov a zdravotníckych pomôcok, vykonávajú dohľad nad liekovými rizikami, interakciami a zneužívaním liekov.

Pripravujú   originálne a jedinečné lieky, pacientovi „ušité na mieru“, ktorých  príprava je nielen súčasťou ars pharmaceutica – umenia farmaceutického, ale prináša výhody  pre pacienta, pre lekára ako aj pre zdravotné poisťovne.  Moderná magistraliter príprava nezahŕňa iba náhradu nedostatkových   hromadne vyrábaných liekov, ale jej poslaním je snaha o individualizáciu liečby a o čo najlepšieprispôsobenie lieku individuálnym potrebám pacienta, ako je to najmä pri  príprave parenterálnych liekov s obsahom cytostatík pre onkologických pacientov.

Cieľom práce nemocničného farmaceuta je kontinuálne zabezpečovanie účinnej, bezpečnej a zároveň nákladovo efektívnej farmakoterapie.

Čoraz väčší dôraz sa kladie na individuálny prístup k starostlivosti o zdravie človeka, čo znamená potrebu koordinácie medzi jednotlivými zložkami zdravotníckej starostlivosti, teda medzi farmaceutmi, lekármi, zdravotnými sestrami a ostatnými zdravotníckymi profesiami.

Vo FNsP J.A.Reimana  lekárenskú starostlivosť aktuálne zabezpečuje 21 farmaceutov v špecializovaných odboroch klinickej farmácie, farmakoekonomiky, zdravotníckych pomôcok, prípravy humánnych liekov a sterilných humánnych liekov , v  príprave cytostatík a verejnom lekárenstve.

Denne sa v nemocničnej lekárni vydá  priemerne 5 000 balení liekov, 4 000 balení zdravotníckych pomôcok, pripraví sa priemerne 1 000 kapsúl, 80 cytostatických a cytotoxických infúzií. Oddelenie výdaja liekov, dietetických  potravín a zdravotníckych pomôcok verejnosti  ponúka lekárenskú starostlivosť pre približne 100 denne nemocnicou prepustených pacientov a pre 1 600 denne nemocnicou ambulantne ošetrených pacientov.

Nemocničná lekáreň je srdcom nemocnice. Nemocničný farmaceut sa podieľa na tom, aby  vždy správny pacient dostal správny liek, v správnej dávke, správnom čase, správnou cestou podania, vrátane správnych informácií a správnej dokumentácie.

Ďakujeme všetkým farmaceutom za ich neoceniteľnú prácu a prajeme im všetko najlepšie k ich sviatku!