Dvom detstkým pacientom voperovali vstrebateľné skrutky
Prešovskí úrazoví chirurgovia sa blysli unikátnym výkonom. Operačný tím lekárov úrazovej chirurgie ako prvý na východnom Slovensku voperoval malému dievčatku samovstrebateľné vnútrodreňové prúty, ktorými lekári spevnili zlomeniny oboch kostí predlaktia. Ešte ťažšia bola ďalšia operácia. Tínedžerovi týmto novým podporným samovstrebateľným materiálom spevnili zlomený druhý krčný stavec. Táto operácia je podľa dostupných informácií dokonca prvá na svete. Navyše, oba zákroky zvládli prešovskí špecialisti v priebehu jediného dňa. Operácie s použitím týchto nových materiálov znamenajú prelom v liečbe zlomenín a sú obrovským prínosom v starostlivosti o pacienta.
Prvú operáciu absolvovalo v priebehu tohto týždňa len 5-ročné dievčatko. Malá slečna utrpela pri úraze – páde komplikovanú zlomeninu oboch kostí predlaktia. V nemocnici bola hospitalizovaná s rodičom a vzhľadom na čo najväčší efekt implantátu a predovšetkým šetrnosť zákroku bola vybratá na túto operáciu práve ona. ,,Operácia trvala 30 minút a pomocou biovstrebateľných prútov sme spevnili zlomenú vretennú a tiež aj lakťovú kosť ľavého predlaktia. Pacientka však už nebude musieť absolvovať žiadnu operáciu. Ak priebeh liečby bude bezproblémový, kosť sa zahojí a implantát sa sám v tele vstrebe,“ hovorí MUDr. Patrik Mikluš, MPH, zástupca primára oddelenia úrazovej chirurgie Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove, ktorý viedol operačný tím pri oboch operáciách.
Tou druhou bola operácia 15-ročného tínedžera, ktorý utrpel zlomeninu druhého krčného stavca pri havárii. ,,Išlo o zlomeninu zuba čapovca – dens axis. Práve pre túto diagnózu sme vyhodnotili ako vhodnú použiť metódu jeho podpory biovstrebateľnou skrutkou. Podarilo sa nám to bez komplikácií, pacient je v stabilizovanom stave, predpokladáme bezproblémový priebeh rekonvalescencie,“ vysvetľuje MUDr. Mikluš. Podľa dostupných informácií a zdrojov sú prešovskí špecialisti prví v Európe a pravdepodobne aj na svete, ktorí sa podujali na tento unikátny operačný výkon.
Biovstrebateľné implantáty sa na Slovenku používajú od roku 2017. ,,Sú to tzv. pod röntgenom neviditeľné implantáty, ktoré sú vlastnosťami podobné ľudskej kosti a zmiznú bez ďalšej operácie, vynikajúco sa správajú v tele pacienta,“ hovorí Ing. Martin Haas zo spoločnosti Pharmacare Slovakia, s.r.o., ktorá je výhradným distribútorom týchto biovstrebateľných implantátov BIORETEC pre Slovenskú a Českú republiku. Implantáty sú umiestnené vo vnútri kostí. Vzhľadom na povahu materiálu odpadávajú alergické reakcie a dochádza k vstrebávaniu materiálu bez vplyvu na ľudský a hlavne detský organizmus. Základom implantátov je kopolymér PLGA (kopolymér kyseliny mliečnej a glykolovej). Ľudské telo metabolizuje PLGA a rozloží ho na vodu a oxid uhličitý, a tie sa z tela vylúčia močom a dýchaním. ,,Do 24 hodín po implantácii sa implantát skráti v dĺžke o 1 -2 % a zabezpečí autokompresiu v línií zlomu, do 24 hodín dôjde k zväčšeniu priemeru implantátu o 1-2%. Vo svete implantátov je tento druh unikát. Plné vstrebanie implantátu je do dvoch rokov od zavedenia do tela pacienta pričom telo človeka nezaznamenáva takmer žiadnu nežiadúcu reakciu na tento implantát,“ dodáva Ing. Martin Haas.
,,Som rád, že sa naši špecialisti odhodlali praktizovať najmodernejšie medicínske postupy a že sa im podarilo zrealizovať tieto dve unikátne operácie. Biovstrebateľné implantáty sú nesporne jednou z najväčších inovácií v úrazovej chirurgii. Obrovským prínosom je nižšia operačná záťaž pacienta, najmä detského, nie je potrebná ďalšia operácia na odstránenie materiálu ako pri kovových implantátoch, čo výrazne menej stresuje deti aj rodičov. Z medicínskeho hľadiska je aj menší výskyt infekcií a tiež menšie náklady na liečbu, keďže odpadá potreba druhej hospitalizácie, predoperačných vyšetrení a pod. Vďaka jedinej operácii sa dieťa aj rodič môžu rýchlejšie vrátiť do bežného života. Pre operatérov to znamená možnosť skrátiť čakacie doby aj pre iné operácie pacientov, keďže budeme mať menej pacientov čakajúcich na odstránenie implantátov,“ zhodnotil unikátne operácie riaditeľ prešovskej nemocnice MUDr. Juraj Smatana, MBA, MPH.
publikované: 07.08.2024