V kardiocentre prešovskej nemocnice úspešne zrealizovali prvých 100 fyziologických kardiostimulácií

V kardiocentre prešovskej nemocnice úspešne zrealizovali prvých 100 fyziologických kardiostimulácií

Odkedy bol vo svete pred viac ako 60 rokmi implantovaný prvý kardiostimulátor, prešla kardiostimulácia obrovským vývojom. Celosvetovo najaktuálnejšou na tejto ceste je stimulácia v oblasti prevodového systému srdca, ktorá predstavuje obrovský posun k fyziologickej aktivácii myokardu.

Kardiocentrum v Prešove patrí k prvým centrám na Slovensku, ktoré tento nový spôsob liečby u pacientov s pomalou srdcovou frekvenciou zaviedli a pravidelne ju vykonávajú. Lekári Kardiocentra Zuzana Vašková, Erik Kaptur a Ján Kmec v priebehu roka 2023 takto zaimplantovali prvých 100 pacientov, čím sa zaradili k veľkokapacitným centrám v rámci špecifickej stimulačnej techniky, ktorú používajú (bezlúmenová elektródová stimulácia). ,,Hlavnou výhodou tejto metodiky je zachovanie fyziologickej aktivácie srdcových komôr. U pacientov s týmto typom stimulácie je tak možné zmierňovať alebo predchádzať dyssynchrónii komôr, čo zachováva alebo dokonca zlepšuje efektivitu práce srdca. To jasne redukuje riziko vzniku srdcového zlyhávania, ktoré sa vyskytuje až u takmer 15-20% pacientov s klasickou stimuláciou pravej komory,“ uviedol prof. MUDr. Ján Kmec, PhD., MPH, primár Kardiocentra FNsP J.A. Reimana Prešov.

Posledné práce dokonca naznačujú, že tento prístup môže znížiť počet úmrtí na srdcové zlyhávanie. Je reálny predpoklad, že sa tento typ stimulácie v dohľadnej dobe stane metódou voľby u pacientov s pomalým rytmom srdca, ako aj u vybranej skupiny pacientov so srdcovým zlyhávaním.

Fotogaléria