XV. Kongres SSKB: Spojenie vedy, praxe a medzinárodnej spolupráce v klinickej biochémii

V dňoch 6.-8.10.2024 sa konal XV. Kongres Slovenskej spoločnosti klinickej biochémie (SSKB) s medzinárodnou účasťou pod záštitou European Federation of Clinical Chemistry and Laboratory Medicine (EFLM) a ministerky zdravotníctva SR Zuzany Dolinkovej  v hoteli Chopok v malebnej Demänovskej Doline.

15. Kongres SSKB, kongres slovenskej spoločnosti klinickej biochémie, ako významného a nezastupiteľného klinického odboru, je v poradí 15. ročníkom, ale celkovo už 31. ročníkom odborných podujatí slovenskej spoločnosti klinickej biochémie (SSKB). Koná sa každý druhý rok a strieda sa pravidelne s  ďalšou významnou konferenciou pod názvom LABKVALITA, ktorú takisto organizuje odborná spoločnosť, SSKB.

Programovým obsahom bolo 7 hlavných tém a  posterová sekcia.

• Lipidológia
  • Klinická biochémia v pediatrii
  • Biomarkery sepsy a zápalu
  • Výživa a biochémia
  • Interpretácia neobvyklých výsledkov, perspektívne biomarkery v praxi
  • Klinická biochémia a onkológia
  • Decentralizovaná laboratórna diagnostika

Veľmi si vážime, že pozvanie aj tento rok opäť prijali významní zahraniční hostia.

Prof. Snežana Jovičić zo Srbska, vedecká sekretárka výkonnej rady EFLM,

doc. Ing. Drahomíra Springer, Ph.D., predsedkyňa Českej společnosti klinickej biochémie ČLS JEP,

prof. MUDr. Jaroslav Racek, DrSc., viceprezident Českej společnosti klinickej biochémie ČLS JEP,

prof. MUDr. Antonín Jabor, CSc. a doc. MUDr. Janka Franeková, Ph.D. z Pracoviště laboratorních metod IKEM v Prahe,

prof. MUDr. Vladimír Soška, CSc. z Centra pro diagnostiku a léčbu dislipidémií Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brne a zástupca MZ SR,

štátny tajomník MUDr. Ladislav Slobodník, MBA.

V súvislosti s konaním kongresu sa odovzdávajú aj ocenenia SSKB pre jubilantov, významné osobnosti. Pri príležitosti významného životného jubilea za celoživotnú prácu a vynikajúci prínos pre rozvoj odboru klinická biochémia na Slovensku  – vo všetkých jej oblastiach – v praktickom výkone práce a vedení medicínskych laboratórií v Prešove bola Hedvige Pivovarníkovej udelená Zlatá medaila „Propter merita“ SLS.

Komunikácia a medziodborová spolupráca je nevyhnutná, čo zdôraznili aj kolegovia, klinickí lekári iných spolupracujúcich odborností z našej nemocnice vo svojich hodnotných príspevkoch a na vysokej odbornej úrovni, a to prednostka KAIM FNsP J.A.Reimana v Prešove MUDr. Ľubomíra Romanová, PhD. a primárka Oddelenia hematológie FNsP J.A.Reimana v Prešove MUDr. Ľubica Lukáčová.

Pozvanie pre klinických biochemikov priamo ku lôžku pacienta sme dostali od hlavného odborníka pre anestéziológiu a intenzívnu medicínu doc. MUDr. Jozefa Firmenta, PhD., z Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny UPJŠ LF Košice, ktorý prezentoval dynamiku hodnôt jedného zo zápalových biomarkerov pri septických a zápalových stavoch.

A za výbornú technickú podporu počas celého priebehu kongresu by som chcela vyjadriť poďakovanie Ing. Milanovi Halienovi, vedúcemu odboru informatiky FNsP J. A. Reimana v Prešove, ako aj všetkým aktívnym a pasívnym účastníkom kongresu, všetkým oceneným, laureátovi ceny Profesora Ivana Pecháňa, všetkým jubilantom a vedeniu prešovskej nemocnice za podporu vzdelávania.

A poznačte si aj nasledujúci dátum nášho ďalšieho spoločného stretnutia 5. – 7. OKTÓBRA 2025 na odbornej konferencii LABKVALITA 2025 v Tatrách.

www.sskb.sk

V Prešove 10.10.2024